Norsk rollespill-preservering

Hjem › Forum › Rollespill.info › Rollespill generelt › Norsk rollespill-preservering

  • Dette emnet har 2 svar, 3 deltakere, og ble sist oppdatert 1 uke siden av audunmb.
  • Forfatter
    Emne
  • #3756
    Michael Stensen Sollien
    Administrator

      Noe jeg har vært opptatt av de siste årene er å preservere mest mulig av norske rollespill-utgivelser. Det startet med å samle alle numrene av Imagonem som var låst bak Scribd sine noe begrensende grensesnitt, og så tok jeg RSN-zinet til Emil Kaaen fatt. Det er mange utgivelser som kun eksisterer i papirform, slik som Fabula (1999), Imperium 3000, T (kanskje ville det vært for kontroversielt til å ha på nett) og Anarki. Det er nå en ting å ville bevare disse digitalt, men det spørs jo også om skaperne ønsker de bevart i det hele tatt. Hvordan stiller man seg til slikt? Er det viktigere å bevare enn å respektere?

      Spillskaper, musiker og hype-man for norsk rollespillmiljø. Jeg har altfor lite peiling på internett til å ha ansvar disse greiene her!
      En tredjedel av podcasten Vertshuset. Medeier i Mudknight Media, Spillforlaget og Seidmann Games. Du finner meg andre steder under @michaelsollien

    Viser 2 svar - 1 til 2 (av totalt 2)
    • Forfatter
      Svar
    • #3762
      Mikkel

        Personlig så syns jeg dette er viktig å bevare.
        Selv samler jeg litt på sånne ting som det her. Er et parr av de tidligere norske spillene jeg aldri har sett og lurer på hvor så vidt har blitt skrevet ned og delt sånn istedenfor at skaperen hadde reglene i hodet mens det ble kjørt på rollespillarrangemanger.
        Dog så er det jo viktig med samtykke om man skal dele dette på nette. Spesielt i disse KI-dager, selv de som er pro det må skjønne at man burde vite om skaperen vil at dette skal brukes av maskinlæring.

        Men sånn jeg ser det er det beste man kan trygt gjøre er å dokumentere at disse spillene eksisterer. Det har vært ganger jeg har hørt rykter om et obskurt spill, og aldri funnet mye om spillet. Da er det lett å bli litt gal i «finnes  dette spillet egentlig»
        Som et eksempel: jeg har aldri sett reglene til Muu. Men jeg ser at den er skrevet opp på norske rollespillsiden på nettsiden her (pleide jo å være eldste ført opp), jeg ser at det er registrert kjørt på festivaler på Alexandria, på RPGGeek er det listet som et system (dog eneste utgivelsen er et scenario av Matthijs. Disse kildene er aleine mer troverdige på at dette spillet har eksistert og er ekte enn om noen bare beskrev det litt vagd på noen forumposter.

        #3907
        audunmb

          Ting burde jo være hos Nasjonalbiblioteket om ikke annet? Om det ikke er tilgjengelig digitalt så burde det jo være der fysisk hvertfall.

        Viser 2 svar - 1 til 2 (av totalt 2)
        • Du må logge inn for å svare på dette emnet.
        Skroll til toppen